Krzysztof Morawski

Implanty
słuchowe

Implant słuchowy to jedyna na świecie proteza zmysłu, jakim jest słuch. Gdyby nie implanty, osoby z głębokim niedosłuchem żyłyby w świecie ciszy i musiały komunikować się za pomocą języka migowego. Dzieci nigdy nie nauczyłyby się mówić.

Implanty to urządzenia, które mają na celu przywrócenie możliwości słyszenia u osób z jednostronnym lub głębokim niedosłuchem. Implanty, jak dotąd, są jedyną protezą zmysłu, która z powodzeniem stosowana jest u setek tysięcy ludzi na całym świecie.

Najczęściej stosowanymi implantami są tzw. implanty ślimakowe oraz implanty zakotwiczone w kości. Poza tymi dwoma najbardziej powszechnymi technologiami, w wyjątkowych sytuacjach stosuje się również implanty ucha środkowego oraz implanty pniowe. Chirurg dobiera rozwiązanie w zależności od rodzaju niedosłuchu u danego Pacjenta.

Implanty słuchowe stosowane są zarówno u dzieci, dorosłych, jak i seniorów. Wiek nie stanowi tutaj ograniczenia, jednak należy mieć na uwadze, że zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Oznacza to, że Pacjent musi być na tyle zdrowy, aby móc poddać się operacji. Implanty słuchowe dedykowane są osobom, które urodziły się głuche lub straciły słuch w trakcie życia na skutek np. choroby czy nieszczęśliwego wypadku, a aparaty słuchowe nie są już dla nich wystarczające i nie przynoszą korzyści.
W zależności od rodzaju niedosłuchu, stosowane są określone rozwiązania.

Implanty ślimakowe są przeznaczone dla osób cierpiących na jednostronny lub obustronny niedosłuch odbiorczy, spowodowany uszkodzeniem ślimaka znajdującego się w uchu wewnętrznym.

U osób, u których występuje niedosłuch przewodzeniowy spowodowany wadami wrodzonymi ucha środkowego, przewlekłymi stanami zapalnymi lub innymi chorobami, stosowane są implanty zakotwiczone w kości.

Jak otrzymać implant słuchowy?

Proces ten może różnić się w zależności od tego, czy problem niedosłuchu dotyczy osoby dorosłej, czy też dziecka.

Proces kwalifikacji do implantu słuchowego - dorośli
Proces kwalifikacji do implantu słuchowego – dzieci

Kwalifikacja do implantu słuchowego

Diagnostyka i kwalifikacja do implantu słuchowego wymaga współpracy specjalistów z wielu dziedzin, z tego też względu najczęściej realizowana jest w trybie hospitalizacyjnym.
Pacjent, w trakcie kwalifikacji, poddany jest ocenie otolaryngologicznej, audiologicznej, logopedycznej, jak i psychologicznej. Szczegółowa kwalifikacja ma na celu ocenę budowy i funkcji narządu słuchu, a także korzyści, które Pacjent może czerpać po wszczepieniu implantu słuchowego.

Rehabilitacja

Wszczepienie implantu słuchowego to tylko jeden z punktów w drodze Pacjenta, który zdecydował się na zabieg. W dalszej kolejności osoba za implantowana musi być pod stałą opieką lekarza, surdologopedy i inżyniera klinicznego. Tylko, dzięki właściwej rehabilitacji Pacjent wykorzysta optymalne korzyści płynące z implantu słuchu.

Historie Pacjentów z implantem słuchowym

Historia Pana Wojtka

Moja historia podobna jest do wielu innych, ale wyjątkowa. Mając 30 lat zachorowałem na rzadką, obustronna chorobę Meniera w połączeniu z otosklerozą. Po każdym ataku zawrotów głowy z wymiotami mój słuch się pogarszał.

Czytaj dalej

Historia
2-letniej Sary

Mam na imię Żaneta, jestem mamą wesołej i żywiołowej pięciolatki. Córka urodziła się z wrodzoną wadą słuchu. Dowiedzieliśmy się o tym parę dni po porodzie, podczas badań przesiewowych. Sara ma niedosłuch umiarkowany na uchu prawym oraz głęboki na uchu lewym.

Poznaj historię